Lietuvoje reumatinės ligos yra antra pagal dažnumą nuolatinio neįgalumo priežastis, o kitose išsivysčiusiose šalyse ji pirmauja. Senstant visuomenei ir ilgėjant žmonių gyvenimo trukmei reumatinių ligų našta ateityje tik didės, šioms ligoms gydyti prireiks vis daugiau lėšų.

Reumatinių ligų naštą visuomenė itin pajunta mokėdama medicinines ir socialines išmokas, t. y. išmokas už kompensuojamuosius vaistus, apsilankymą pas gydytoją, dėl trumpalaikio nedarbingumo ir ilgalaikio neįgalumo. Kas penktas vizitas pas šeimos gydytoją yra dėl reumatinės ligos, tai sudaro 20 proc. visų konsultacijų. Nepaisant didelių ligonių ir visuomenės patiriamų finansinių išlaidų, dėmesys spręsti šiai problemai yra aiškiai per mažas ir Lietuvoje, ir Europos Sąjungoje.

Degeneracinių sąnarių ligų patogenezė

Sąnarį sudaro sąnarinių paviršių kremzlės ir sąnario ertmė. Sąnario ertmę tarp kremzle dengtų sąnarinių paviršių užpildo drebučių konsistencijos sinovija, kuri fizinio krūvio metu slopina sąnariui tenkančią jėgą ir sutepa kremzles bei mažina trintį. Be to, sąnarinis skystis svarbus sąnario mitybai – fizinio krūvio metu maistingosios medžiagos su sąnario skysčiu patenka į kremzlę, o krūviui sumažėjus skystis vėl grįžta į sąnario ertmę ir taip pašalina iš kremzlės nusidėvėjimo produktus.

Sąnario skystyje gausu hialurono rūgšties, kurią gamina sąnario kapsulės tepalinio sluoksnio ląstelės – sinoviocitai. Hialurono rūgštis pritraukia vandenį, todėl terpė tampa drebučių konsistencijos. Prasidėjus sąnarių irimo procesui (artrozei), mažėja molekulių kiekis ir hialurono rūgšties koncentracija, todėl sutrinka ir apsauginė sąnario skysčio funkcija. Tai sukelia trintį tarp sąnario paviršiaus kremzlių, skatina jų nusidėvėjimą ir sukelia uždegimą bei skausmą.

Sąnario kremzlė nuolat atsinaujina. Kremzlės audinį sudaro chondrocitai ir II tipo kolageno skaidulų tinklas, kurio tarpus užpildo hialurono rūgštis, gliukozaminas, chondroitino sulfatas ir kiti proteoglikanai. Šie junginiai pritraukia daug vandens, todėl suteikia kremzlei elastingumo. II tipo kolagenas yra vienas svarbiausių kremzlinio audinio atraminių baltymų. Jis sudaro apie 50 proc. sauso kremzlių svorio. Kolageną kremzlėse gamina chondrocitai dalyvaujant kremzlės matrikso baltymams.

Ilgainiui kremzlės pradeda irti, nes chondrocitai nepajėgia gaminti visaverčio kremzlinio audinio, o smulkėjančios proteoglikanų molekulės mažiau sutraukia vandens. Kremzlės sausėja, mažėja jų elastingumas, todėl sąnarių paviršiai nusidėvi ir atsiranda sąnarių pakitimų: maudimas, stingimas, girgždėjimas, tinimas ir pan. Siekiant atitolinti ir sulėtinti šiuos procesus, jau nuo ankstyvųjų viduramžių kolagenas buvo vartojamas žmonių mitybai papildyti. Intensyvūs moksliniai kolageno tyrimai buvo pradėti prieš 40 metų.

 „Farmacija ir laikas“ 2009 m. Nr.4