Prie įvairių priemonių peršalimo ligoms gydyti yra ir dar vienas puikus gydymo būdas – inhaliacijos: tai gydymas šiltais ar net karštais garais, prisotintais lakių aromatinių gydomųjų medžiagų.

Garuose esančios gydomosios medžiagos patenka į kvėpavimo takų gleivinę ir atlieka gydomąjį poveikį. Aromatinės medžiagos patenka į tam tikrus organe esančius jautrius taškus, pvz., nosies ertmėje, juos stimuliuoja, sukeldamos impulsus, kurie veikia tam tikras galvos smegenų zonas, ir tuo pačiu metu veikia kvėpavimo sistemos organus ir mažina uždegimines reakcijas.

Jei peršalus vyrauja kvėpavimo takų sutrikimai, juos gydyti galima inhaliacijomis. Garuose esančios gydomosios medžiagos turi didelį kontaktinį paviršių, jos greitai pasisavinamos į kraują, ir atitinkamai ima greičiau veikti. Inhaliacija padeda greičiau pašalinti iš kvėpavimo takų drėgmę ir gleives. Kvėpavimas garais skystina skreplius, dėl to palengvėja atsikosėjimas. Inhaliacijos tinka kosint, susirgus sloga, sinusitu, gerklų uždegimu, tracheitu, bronchitu, laringitu ir kt. Inhaliacijos tinka ir kvėpavimo takų profilaktikai.

Kada ir kaip teisingai atlikti inhaliacijas?

Dar pirmosiomis dienomis, pajutus peršalimo simptomus, kol ligos virusas neįsigalėjo, galima pradėti atlikti inhaliacijas, kurios tiesiogiai veikia virusų susikaupimo vietas – nosies ertmę, gerklės gleivinę. Inhaliacijas galima atlikti tiek namų sąlygomis, tiek su specialiu inhaliatoriumi su kompresoriumi.

Inhaliacijos su inhaliatoriumi

Inhaliatoriumi gleivinės uždegimo zona veikiama iš karto, inhaliuojama medžiaga praktiškai nesirezorbuoja į kraują ir nesukelia šalutinių negalavimų, kurie gali atsirasti geriant tabletes ar injekcijų metu. Tai gana pigus ir veiksmingas būdas greičiau sušvelninti ligos simptomus ir pasveikti. Inhaliacijos metu pasigaminančios dalelės prasiskverbia giliai į bronchus, pasiekia alveoles ir nusėda jų gleivinėje, sudarydamos didelę terapinę koncentraciją. Inhaliacijos metu gleivės ir sekretas daug greičiau pasišalina. Sušvelnėja varginamas kosulys ir palengvėja kvėpavimas, kosint pasišalina ligos sukėlėjams palanki terpė, ir ligoniukas pradeda sveikti. Vienas iš inhaliacinės terapijos privalumų – vaistinės medžiagos beveik nesirezorbuoja į kraują. Inhaliacijos metu daugiau vaisto yra suskaidoma į mažesnes daleles, jos efektyviai pasiekia žemutinius kvėpavimo takus. Vaistas geriau pasisavinamas.

Inhaliacijos nerekomenduojamos:

  • kai temperatūra yra aukštesnė nei 37,5ºC;
  • jei silpna nosies gleivinė ir linkusi greitai kraujuoti;
  • jei sergate širdies nepakankamumu;
  • jei aukštas kraujo spaudimas;
  • jei esate alergiški žiedadulkėms ar kitoms medžiagoms esančioms eteriniuose aliejuose.

APIPOL – PAPRASTAS INHALIAVIMO BŪDAS